» » » Budowa Heritage Center w Panna Maria ruszyła

Budowa Heritage Center w Panna Maria ruszyła

Pompy ropy naftowej w Panna Maria
Pompy ropy naftowej w Panna Maria

Po kilku latach przymiarek, tworzenia wizji i planów oraz zabiegania o niezbędne fundusze, osiem tygodni temu ruszyła budowa Centrum Dziedzictwa – Heritage Center w Panna Maria. Wizja budowy takiego centrum właśnie w tym miejscu towarzyszyła życiu biskupa Johna Yanty, ale również tutejszym potomkom pierwszych osadników. Panna Maria – po zakończeniu eksploatacji uranu w okolicznych kopalniach – stała się jednak biedną osadą i takie centrum było tylko w sferze marzeń. Jednakże w ostatnich latach Panna Maria znów dostała swoją szansę, ponieważ całe jej okolice to nowe miejsca wydobycia ropy naftowej. Pojawiają się więc i pieniądze i potrzeby ponadmaterialne. Inicjatywa biskupa Johna Yanty zaczęła się więc materializować, realizować.

Przypomnijmy w tym miejscu, że Panna Maria jest ważnym, bo jednym z pierwszych miejsc polskiego osadnictwa w Stanach Zjednoczonych. Przybyli tutaj osadnicy ze Śląska wiedzieli, że będzie tutaj inaczej niż w ojczyźnie, a jednak wszystko ich zaskoczyło. Pogoda, przyroda, topografia, pory roku, to wszystko było inne niż to, co znali. Początkowo próbowali kontynuować życie takie, jakie wiedli w swoich miejscach w ojczyźnie, czyli budować tradycyjne domy z drzewa, z jedną lub dwoma izbami z piecem w centralnym miejscu, spadzistymi dachami, oknami, itp. Ale już pierwsze gorące lata zmusiły ich do przemyślenia i zmian konstrukcji, które chroniły by ich przed wielkimi upałami. Dzielnie zmagali się też z zupełnie inną przyrodą i inną ziemią, która wymagała zupełnie innej pielęgnacji. A na domiar tego czasem byli zmuszeni do zmagania się z indiańskimi plemionami, na których tereny przecież wtargnęli. I tutaj ciekawostka: Ślązacy z tych okolic nadal są w stanie wojny z Indianami, ponieważ nigdy nie wypalili fajki pokoju.

Panna Maria Heritage Center - wizja
Heritage Center – wizja

Wracając do samego projektu i budowy Heritage Center, po co ono powstaje i jakie są cele i wizja. Otóż miejsce to ma być centrum polskiego dziedzictwa, zachowujące dla potomnych historię, wartości, wierzenia i tradycje pierwszych śląskich osadników i ich potomków na ziemiach teksaskich. W Centrum znajdą się archiwa i artefakty z Kongresu Polonii Amerykańskiej w Teksasie, ale one będą tylko początkiem. Archiwum zasilą też parafie i osoby prywatne.Centrum liczy na współudział potomków osadników. Będzie istniało zaawansowane technicznie centrum komputerowe, gdzie oprócz informacji można będzie też prześledzić losy swoich przodków. Znajdzie się tutaj też biblioteka książek w języku polskim oraz angielskim o polskiej tematyce.

Myślę, że dzięki powstaniu tego centrum dziedzictwa wzmocni się pozycja turystyczna Panna Maria, która przecież leży tak niedaleko San Antonio i powinna być niejako obowiązkowym miejscem odwiedzin turystów. Jak możemy pomóc w powstawaniu tego centrum? Możemy wspomóc finansowo, na stronie Heritage Center jest miejsce na to (www.pannamariacenter.org). Możemy zasilić to centrum naszymi zbiorami archiwalnymi, zdjęciami, dokumentami. I w końcu można tam przeznaczyć naszą własną bibliotekę książek czy czasopism.

Z pewnością o samym centrum i postępach na jego budowie będziemy pisać. Zachęcamy też do wizyty na miejscu. Zobaczcie sami, jak ono powstaje, to historyczny moment. A tuż poniżej galeria zdjęć, w tym prosto z budowy.

Opisał: Envoy

Obserwuj Editor:

Ostatnie wpisy
Komentarze zostały wyłączone.