» » » Festiwalowe reminiscencje

Festiwalowe reminiscencje

wpis w: Event, Festyn | 0
Poster Polish Festival Films500x500
Plakat festiwalowy

Tradycyjnie już na początku jesieni w Austin odbył się Austin Polish Film Festival. Tym razem trwał 4 dni, od 22 – 25 października. Miejscem festiwalu był The Marchesa Hall & Theatre w Austin. To jest dobre miejsce, bo tuż przy autostradzie. Jest dużo miejsca do parkowania, więc wygoda jest zapewniona. Członkowie Austin Polish Society zapewnili bardzo dobrą obsługę festiwalu. Bilety można było kupić przy stoliku lub wcześniej przez internet. Goście byli ciepło witani przez panią Prezes Austin Polish Society, Angelikę Firley i jej współpracowników.

Do obejrzenia było dziewięć filmów fabularnych, nowości prosto z Polski i towarzyszące im filmy krótkometrażowe. Wśród filmów długometrażowych były takie jak: „Warsaw 44”, „Anatomia zła”, „Bogowie”, „Obietnica”, „Jack Strong” (o Ryszardzie Kuklińskim), „Zbliżenia”, „Ziarno prawdy”, „Jurek” .

_____warsaw-44.35707square
Fragment plakatu do filmu Warsaw 44

Osobiście wybrałem się na film „Warsaw 44”. To nie był łatwy film, bo i opowiada o trudnych czasach powstania warszawskiego. Film zrobiony na bazie archiwalnych filmów z czasów wojny z nałozonymi komputerowo kolorami i akcją fabularną. Zrobiono to tak doskonale, że trudno odróznić fikcję od wojennej rzeczywistości. Wiele akcji jest bardzo brutalnych, moim zdaniem zbyt ostro pokazanych. Osoby o słabych nerwach przymykały wzrok, kiedy na ekranie krew padała jak deszcz, a wkoło fruwały fragmenty ludzkich szczątków. W akcję oczywiście umiejętnie wpleciono wątek romantyczny, który tworzy warstwę bardziej ludzką i normalną (o ile czasy wojenne można nazwać normalnymi…).

Po seansie obsługa prosiła o głosowanie na film, który zdaniem publiczności najbardziej  się podobał. Poza tym można się było spotkać z niektórymi twórcami filmów, wypić kawę czy herbatę i podyskutować. Gośćmi specjalnymi festiwalu byli: Jacek Bromski (reżyser), Anna Kazejak-Dawid (reżyser), Paweł Wysoczański  (reżyser), Ludek Drizhal (kompozytor), Beata Poźniak (reżyser), Spencer Gibb (kompozytor).

Festiwalowi towarzyszyła wystawa plakatów kinowych polskich artystów, którą zorganizował polski kolekcjoner, pana Michał Poniz. To była prawdziwie Polska Szkoła Plakatu na wyciągnięcie ręki. Zajrzyjcie na stronę www.cinemaposter.com a doświadczycie tego, co można było obejrzeć na żywo.

Joanna Sokołowska-Gwizdka, autorka
Joanna Sokołowska-Gwizdka, autorka

W trakcie projekcji można też było spotkać Joannę Sokołowską-Gwizdka, autorkę książek o polskich artystach teatralnych. Pani Joanna właśnie złożyła do publikacji swoją nową książkę pt. „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny.” Już 15 listopada o godzinie 17.00 (5.00 PM) będzie się z nią można spotkać osobiście na jej spotkaniu autorskim w “Club House”, West Dale Pointe, 7117 Wood Hollow Dr, Austin, TX, 78731. Donacja na wydanie ksiązki: https://www.gofundme.com/tm6agawk/.

Od pani Angeliki Firley otrzymaliśmy ciekawe zestawienie, które mówi nam, że w trakcie festiwalu filmy obejrzało łącznie 590 osób. W specjalnie zroganizowanym panelu wzięło też udział 35 dzieci. To bardzo dużo, mając na uwadze, iż większość gości to tutejsza Polonia. Poniżej zamieszczamy tabelkę ze statystykami frekwencji widzów.

PozycjaTytułIlość widzów
1Warsaw 44136
2Anatomia zła97
3Bogowie70
4Obietnica68
5Jack Strong58
6Zbliżenia44
7Ziarno prawdy42
8Jurek39
9Shorts36

Na festiwalu był i opisał: Ziggy

Obserwuj Editor:

Ostatnie wpisy
Komentarze zostały wyłączone.