» » » “Laredo – Tornado”, czyli nominowana Ewa Pietrzak o sobie.

“Laredo – Tornado”, czyli nominowana Ewa Pietrzak o sobie.

Laredo - widok na Rio Grande 270x270
Laredo – most na Rio Grande

Słowo “Laredo” kojarzy mi się z miastem w Teksasie, a mojemu znajomemu z piosenką “Laredo-Tornado” by “Electric Light Orchestra”. Piosenka, owszem, ciekawa. A dla mnie Laredo to miasto, gdzie mieszkałam przez 20 lat.

Laredo, położone nad rzeką Rio Grande, założone zostało 15 maja w 1755 roku przez kapitana Tomasza Sancheza, przywódcę pierwszych osiedleńców hiszpańskich. Z czasem Laredo zostało stolicą nowej republiki, która miała za zadanie połączyć Tamaulipas, Nuevo Leon i południową część Teksasu. Po 283 dniach istnienia tej republiki, w 1845 roku walki zakończyły się jej poddaniem, czego następstwem było utworzenie granicy pomiędzy Meksykiem i USA.
Zgodnie z Treaty of Guadelupe Hidalgo, Laredo oficjalnie zostało częścią Teksasu.

To miasto, to największy port transportowy pomiędzy Meksykiem, USA i Kanadą. Panuje tu klimat suchy i słoneczny. 179 dni w roku temperatura sięga ponad 90 stopni F i tylko przez 14 dni wynosi mniej niż 32 stopnie F. Wśród pustynnej roślinności dominują palmy i drzewa cedrowe, inne niskie drzewa krzaczaste i kaktusy.

Miasto liczy około 250,000,00 mieszkańców i rozwija się w związku z wydobyciem ropy w jego okolicach. Posiada 5 mostów i jedną obwodnicę – Loop 20. Wystarczy 15 minut, by przejechać z jednego końca do drugiego. Ma również jezioro Casa Blanca i należy to do Parku stanowego. Można tu łowić ryby i pływać łodzią czy jetski (motory wodne). Oficjalnym językiem jest angielski, ale powszechnie używa się hiszpańskiego – aż 78% populacji włada tym językiem na co dzień w pracy i wśród znajomych. Znajomość hiszpańskiego jest także bardzo ważna w staraniu się o pracę.

Laredo to miasto, gdzie wychował się: Jose Silva – znany na całym świecie odkrywca programu “Silva Mind Control”. A także Rod Lewis, najbogatszy człowiek wydobywający gaz oraz Toni Sanchez – założyciel i właściciel największego banku w Płd. Teksasie zwanego “Commerce Bank”.

Najciekawsze miejsca do zwiedzania to: Museum of “The Republic of Rio Grande”, hotel ” La Posada” i rynek miasta na przeciwko tego hotelu. Na zakupy zapraszamy do sklepu “Vegas” z hiszpańskimi ręcznie robionymi produktami z drewna i metalu, jak również srebrami i biżuterią

Ogórkowe Martini w barze "Cosmos"
Ogórkowe Martini w barze “Cosmos”

z pięknymi kamieniami. Polecamy także bar “Cosmos”. Założę się, ze jak odwiedzisz to miejsce, zapytasz o wujka Dana i powiesz, że jesteś z Polski – to chętnie postawi Ci gratis ogórkowe Martini. Dziś turystyka zamarła tu w obawie przed wojną dwóch grup narkotykowych, które walczą o terytoria wpływów już od 10 lat. Niemniej kiedyś było to miejsce, gdzie ludzie przyjeżdżali z całego USA by zakupić medykamenty, alkohol, srebro, wyroby ręczne i kawę.

 

A co z Polakami?

Są i tam. Pani Danuta Gazdyszyn jest nauczycielką tańca i mieszka tam już od 20 lat.
Był tam nawet kiedyś polski sklep, otwarty przez Teresę i jej męża Mitcha Roszkowskich, “Beef Bonanza”. Wielkim popytem cieszyła się zupa żurek i smaczne kiełbasy sprowadzane z Chicago. To tylko wspomnienia. Państwo Roszkowscy są już na rencie i odpoczywają razem z dziećmi i wnukami.

Jerzy i Ewa Pietrzak byli mieszkańcami tego miasta przez długi czas. Posiadali fabrykę w Meksyku. Jerzy Pietrzak pochodzi z patriotycznej rodziny, stracił ojca w młodym wieku. Jego ojciec Jan Pietrzak ukrywał się i działał w podziemiu podczas II wojny światowej, uczestniczył też w odbudowie państwa po wojnie. Dziś można oglądać jego pomnik, wystawiony na jego cześć w miasteczku Borki koło Poznania.

Polacy są wszędzie i jak najbardziej wszędzie są mile widziani. Laredo cieszy się też dużą grupą księży z Polski, służących parafiom w Laredo, TX.

Bienvenidos! Witamy!
Evita (Ewa Pietrzak)

Obserwuj Ed Envoy:

Komentarze zostały wyłączone.