» » » List z podróży: Bandera

List z podróży: Bandera

Bandera światową stolicą kowbojów!
Bandera światową stolicą kowbojów!

Bandera to niewielkie miasteczko w Teksasie. Niewielkie, bo liczy zaledwie 900 mieszkańców. To jak średnia wioska w Polsce… Należy do obszaru metropolitalnego San Antonio, ale jest na tyle daleko, że stanowi o swojej odrębności. Leży na północny zachód od San Antonio, a wygodny dojazd zapewnia droga nr 16. To około 50 mil od centrum San Antonio i jazda zajmie około 1 godziny.

Miasteczko – mimo swojej pozornej prowincjonalności, jest warte uwagi, i to z kilku powodów. Po pierwsze to najbardziej kowbojskie miasteczko w całym Teksasie. Ba! Najbardziej kowbojskie miasteczko w całych Stanach, a mieszkańcy Bandera z dumą mówią, że na całym świecie. Oficjalnie jest uznane za Światową Stolicę Kowbojów! Innym powodem jest fakt, że to miasteczko aż kipi od liczby organizowanych tutaj imprez. Organizowane są tutaj zjazdy motocyklistów, zjazdy właścicieli starych samochodów, dni grilla, zjazdy kowboi, którym czasem towarzyszą Indianie, muzyczne koncerty najlepszych piosenkarzy country, itp.

Bandera - kościół św. Stanisława Biskupa
Bandera – kościół św. Stanisława Biskupa

Warto dodać, że Bandera ma bardzo wiele polskich akcentów! Współzałożycielami osady byli osadnicy Polscy, którzy przybyli tutaj z częścią grupy księdza Moczygemby. Przybyli tutaj też ci niezadowoleni z trudnych warunków w okolicach Panna Maria. Pierwszy kościół jaki powstał w Bandera, jest kościołem katolickim pod wezwaniem św. Stanisława, Biskupa i został założony przez Polaków. Długo był jedynym kościołem w miasteczku. Jego wnętrza zdobią piękne freski wokół ołtarza, w bardzo żywych kolorach oraz doświetlające kolorami wnętrze witraże. Każdy z witraży ma swojego donatora. Co ciekawe, na miejscowym cmentarzu tuż obok kościoła znajdziemy pomniki z takimi nazwiskami jak: Dugosz, Dlugosz, Pyka, Kalka, Jureczki, Morawietz, Hajduk, itp.

Bandera - biblioteka miejska im. Kronkosky'ego
Bandera – biblioteka miejska im. Kronkosky’ego

Nie jest to jedyny polski ślad. Znalazłem tutaj miejscową bibliotekę, nazwaną polsko brzmiącym nazwiskiem „Kronkosky Library”. Poza tym, kilka lat temu w miejscowym muzeum widziałem na wystawie polskie rękopisy, wyroby ludowe, miniatury wozów zaprzęgowych i nawet starą butelkę po polskiej wódce z napisem „Czysta”. Niestety, dzisiaj po tych śladach nic nie pozostało i nikt w muzeum nie potrafił mi powiedzieć, gdzie te rzeczy mogą być. Muzeum warto zwiedzić, ma bogaty zbiór dawnych narzędzi gospodarskich oraz narzędzi wspomagających wydobywanie ropy naftowej. Są też butelki z wydobywaną przez miejscowych naftą.

Bandera - restauracja Old Spanisch Trail
Bandera – restauracja Old Spanish Trail

Zupełnie nowym śladem odbił się w Bandera pobyt polskiego podróżnika, Wojciecha Cejrowskiego (patrz: Wikipedia lub Wikipedia.pl). Filmy podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego zostały nagrodzone przez National Geographic oraz przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Geograficzne. Nakręcił wiele odcinków w USA, w tym również 6 w Teksasie, a jeden właśnie w Bandera (zajrzyjcie na http://www.kinofabryka.pl/bosoprzezswiat/). A film kręcił m.innymi w restauracji „Old Spanish Trail” położonej przy Main Street w Bandera (filmy do obejrzenia na Youtube i Ipla). W tym filmie, na przykładzie Bandera, opowiada o tym, jak żyje się przeciętnemu Teksańczykowi w Teksasie, co robi, jak odpoczywa, jakie ma rozrywki. Nie tylko opowiada, ale czynnie bierze udział w miasteczkowym grillowaniu, tańcach i piciu (nie wiem, czy alkoholu..?).

Bandera - cowboy and cowgirls
Bandera – cowboy and cowgirls

Okolice Bandery są bardzo urozmaicone krajobrazowo. Malownicze wzgórza porośnięte dębami przecina kręta rzeka Medina River. Nad rzeką miasto zagospodarowało spory obszar, na którym odbywają się pikniki, zloty czy najzwyczajniej możesz po prostu przyjść tam odpocząć. W miasteczku z pewnością spotkasz kowbojów (musiałbyś mieć pecha, gdyby tak nie było)! Musisz w tym celu spenetrować co najmniej dwie restauracje: „Old Spain Trail” i „Chikin Coop”. A już z pewnością kowboje będą tam, gdzie na zewnątrz stoją okulbaczone konie.

Jeśli byłeś już w Bandera, a znalazłeś jakąś ciekawą rzecz lub sprawę która nie była nadmieniona w niniejszym artykule – napisz do nas! Zamieścimy ten opis jako artykuł.

GALERIA ZDJĘĆ Z BANDERA

Obserwuj Ed Envoy:

Komentarze zostały wyłączone.