Teksas jest bardzo urozmaicony. Zarówno geograficznie, kulturowo, etnicznie czy religijnie. Historyczne zaszłości spowodowały, że znajdziemy tu znajomo brzmiące nazwy miasteczek i miejscowości, jak np. Panna Maria, Kosciuszko, Czestohova czy Pavelekville. To ślady polskiego osadnictwa. Będziemy na tej stronie starali się docierać do tych miejsc i publikować to, co udało nam się tam zobaczyć.

Teksas, to jednak też spora grupa imigrantów z Niemiec, o czym świadczą nazwy takie jak np. Boerne, Fredericksburg czy osadników francuskich (Floresville, Castroville).

Dzisiaj przeważają jednak imigranci hiszpańskojęzyczni, głównie z Meksyku, ale również z wielu krajów Ameryki Południowej. Mówi się, że San Antonio jest największym hiszpańskojęzycznym miastem w całym USA. W tym samym San Antonio 1,3% mieszkańców przyznaje się do polskiego pochodzenia (za Wikipedia), przy czym prawdopodobnie tylko około 1 tys. z nich włada polskim językiem.

Różnorodność geograficzna jest równie wielka. W Polsce Teksas kojarzy się z prerią, buszem, równinami na których w oddali widać niewielkie wzgórza. I to jest prawda, ale…

Teksas to również wysokie góry. W paśmie górskim Guadalupe jest szczyt Guadalupe Peak o wysokości 8.751 ft (2.667 m npm). Znajduje się tu również drugi największy kanion po Grand Canyon. To Big Bend Canyon o cudownych krajobrazach, przez który przepływa najdłuższa rzeka Teksasu, Rio Grande (hiszp. Rio Bravo).

W Teksasie znajdziesz również wspaniałe plaże nad Zatoką Meksykańską. Wzdłuż wschodniego wybrzeża ciągnie się wyspa Padre Island, która jest prawdziwą atrakcją turystyczną, z jej pięknymi plażami, dzikimi ostojami ptactwa i ciepła wodą zatoki.

Wreszcie Teksas, to kraj wzgórz (Hill Country). Wzgórza zaczynają się pokazywać już w pólnocnym San Antonio i ciągną się na północ. Wśród tych wzgórz jest wiele jezior i rzek, czasami niestety zupełnie wyschniętych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *