» » » Nowiny Texaskie – krótka historia

Nowiny Texaskie – krótka historia

wpis w: Historia, polska, teksaska | 0
Strona tytułowa gazety “Nowiny Texaskie” (zdjęcie autora)

Strona internetowa “Nowiny Texaskie” powstała w wyniku pewnej inspiracji. Na początku 2014 roku odwiedziłem Institute of Texan Cultures w San Antonio i tam na wystawie, w sekcji polskiej zobaczyłem reprint polskiej gazety “Nowiny Texaskie”. Zrobiłem dość nieudolne zdjęcie kiepskim aparatem a po powrocie do domu zacząłem szukać, kto, kiedy i dla kogo wydawał tą gazetę. Okazało się, że był to tygodnik wydawany przez Texas Polish News Pub. Co. Nie ma zgodności, co okresu w jakim był wydawany. 

Na stronie Biblioteki Kongresu jest informacja, że był wydawany od 1914 roku. Natomiast w opracowaniu John L. Davis “Texas One and All – Polish Texans” (tutaj link do tego opracowania) autor precyzuje, że tygodnik ukazywał się między 1913 a 1920 rokiem.

Ciekawostką jest fakt, że tygodnik ukazywał się w języku polskim. Reklamy w tygodniku były po angielsku. Mocno ograniczało to jego dostępność dla szerokiej publiki, ale z drugiej strony podtrzymywało polską mowę na teksaskiej ziemi. Niestety, nie znalazłem informacji o jego nakładzie, wiem tylko, że trafiał do polskich osadników w San Antonio i daleko poza miasto.

Ten fakt zainspirował mnie do utworzenia strony internetowej dla Polaków w San Antonio i w jego okolicach właśnie w języku polskim. Nasza strona ewoluuje. Po pierwszych trudnych latach (wiele ataków hakerów na stronę, której domena kojarzy się ze stroną rządową – www.newsfromtexas.com), strona zaczęła przybierać charakter portalu informacyjnego zarówno dla tutejszych polskich osadników, jak również dla Polaków odwiedzających San Antonio i jego okolice. Od niedawna zmieniliśmy – po raz kolejny – wystrój strony i jej funkcjonalność. Wystrój nawiązuje do papierowej, historycznej gazety. Ciekaw jestem jak Wam podobają się zmiany..?

Redaktor: Ziggy

Obserwuj Editor:

Ostatnie wpisy
Komentarze zostały wyłączone.