» » » Panna Maria: Bądź częścią tego dziedzictwa

Panna Maria: Bądź częścią tego dziedzictwa

wpis w: Historia, teksaska | 0

Medalion2Na naszej stronie poświęcaliśmy już miejsce na temat Panna Maria, małego miasteczka w Teksasie, położonego na południe od San Antonio. Przypomnijmy kilka szczegółów z jego historii… Panna Maria w historii USA odgrywa szczególną rolę, gdyż jest pierwszym miastem założonym przez polskich imigrantów. Miasteczko założyli Ślązacy poszukujący nowej ziemi. Przybyli tutaj z rodzinami, a ich duchowym i dosłownym przywódcą był ksiądz Moczygemba. Historia samego miasteczka, ale i okolicznych miasteczek również założonych przez Polonię z czasem zaciera się, umyka. Od postawienia pierwszej stopy przez polskich osadników na tej ziemi mija z grubsza 165 lat! Historia ta jest jednak na tyle ciekawa i ważna, że postanowiono zrobić wszystko, by zbudować muzeum poświęcone samej miejscowości, ludziom tu mieszkającym i okolicom.

Panna Maria - kościół polski
Panna Maria – kościół polski

Muzeum powstanie w centrum Panna Maria, obok naszego, polskiego, najstarszego kościoła w Panna Maria. O samym projekcie dowiedziałam się więcej od naszego emerytowanego Biskupa John’a Yanta. Biskup osobiście jest bardzo zaangażowany w ten projekt. Projekt jest już na tyle gotowy, że możemy go sobie wyobrazić patrząc na zdjęcia szkicu oraz możemy pospacerować po tej ziemi, która jest już własnością tego projektu.

Z biskupem Yantą spotkałam się u niego w domu. Przyjął nas bardzo ciepło i serdecznie. Byłam u niego razem z panem Wiliamem Samelsonem, panowie znają się od lat i dzięki tej znajomości udało nam się zorganizować to spotkanie. Naszą misją było dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego projektu. Pan William Samelson rownież zaoferował swoje książki do powstającej przy muzeum biblioteki Polskiej.

Wizualizacja Heritage Center
Wizualizacja Heritage Center

Co prawda, niektórzy myślą, że taki projekt to szalony pomysł, bo miasto Pana Maria jest małe i nie ma tam nic poza kościołem, plebanią i kilkoma historycznymi budynkami. Mieszka tam około 70 rodzin. Turystów przyciąga jednak sam fakt tego historycznego miejsca, piękny kościół i magia miejsca. Przyszłość też wskazuje na dobry wybór projektu, ponieważ San Antonio rozwija się we wszystkie strony. Myślę, że za parę lat nie będzie to takie odludne miejsce, a realizacja tego projektu sprawi, że będzie to  autentycze Centrum Polskie, naszej Kultury i historii Polaków ze Śląska.

Heritage Center będzie to budynek o powierzchni 16,500 sq.ft (ok. 1,500 m kw.)  i postawiony będzie dokładnie na przeciwko polskiego kościola. Dzielić te miejsca będzie tylko parking. Kosciół jednak pozostanie najbardziej widoczny i będzie służył jako najważniejszy punkt całego projektu.  Budynek muzealny będzie miał kremowy kolor z białymi wstawkami z kamienia. Dach bedzie wykonany z blachy miedzianej.

Plan Heritage Center w Panna Maria
Plan Heritage Center w Panna Maria

Przed budynkiem Heritage Center będą stały specjalnie zamówione tablice z mosiądzu w postaci medalionu z naszym polskim orłem w koronie a jeden z medalionów będzie z napisem “From Silesia-Sląsk to Texas”. Bedzie tez polaczony z Virgin Mary ( Panna Maria) jako Matka od Jezusa.

W środku będzie posiadał historyczne materiały dostępne w najnowszej technologii. Będzie również biblioteka. Istnieją duże plany rozwoju kulturalnego, zwiazanego z dostępnymi dokumentami i nawet muzyką. Cały projekt to wielki koszt. Projekt ten będzie realizowany z donacji. Pierwsze plany rozpoczęcia prac zawiodły, ale biskup Yanta się nie poddaje. Wierzy, że ekonomia pozwoli na chojność dawców i powinniśmy już za rok widzieć pierwsze prace na ziemi w Panna Maria.

Z ks. biskupem rozmawiała i napisała: Evita

Po wiecej informacji prosimy kontaktowac sie pod adres: PO BOX 28123 San Antonio, TX. phone number 210-733-1979.

Rowniez odwiedz strone: www.pannamariacenter.org , oraz Panna Maria Heritage na Facebook.

 

Obserwuj Editor:

Ostatnie wpisy
Komentarze zostały wyłączone.