» » Polacy w Seguin i Bolesławiec ?

Polacy w Seguin i Bolesławiec ?

wpis w: Miejsca, Ogólna | 0
Fabryka ceramiki w Bolesławcu
Fabryka ceramiki w Bolesławcu

Co wspólnego ma polski Bolesławiec z Seguin? Ano, jak się zaraz okaże – ma. Bolesławiec, to 40-tysięczne miasto leżące w województwie dolnośląskim, około 120 km na zachód od Wrocławia. Miasto zostało założone przez księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego około 1190 roku. Słynie na cały świat ze swoich pięknych wyrobów ceramicznych. Działają w nim już od wielu lat Zakłady Ceramiczne Bolesławiec sp. z o.o. i wiele mniejszych, rodzinnych wytwórni. Produkowana tutaj ceramika jest unikalna. To tak zwana ceramika stempelkowa. Mówiąc jednym zdaniem, to skomplikowane, ale piękne wzory wykonane przez artystów małymi lub większymi stempelkami.

Jaka jest historia tworzenia tej unikalnej ceramiki?

Udokumentowana historia tworzenia – bo nie można jeszcze mówić o produkcji – sięga roku 1380. A wzięła się stąd, iż okoliczni rolnicy w czasie zimy nie mieli zajęcia. Ponieważ potrzebowali naczyń do swoich gospodarstw, lepili je ręcznie z bardzo dobrze nadającej się do tego glinki z okolicznych glinianek. Aby naczynia lepiej wyglądały, dekorowano je stempelkami z … ziemniaków(!) maczanymi w farbie.

Jak mówi ulotka teksaskiej firmy “PolMedia”: “Polska ceramika z Bolesławca wykonana jest techniką, sprawdzoną w użyciu od setek lat. Jej wzory nadają się do każdego stylu i przydadzą się w każdej kuchni, również amerykańskiej. Żywe kolory są naniesione w taki sposób, że pozostają na zawsze i nigdy nie wyblakną. Wszystkie wyroby zaprojektowane i wykonane są ręcznie przez profesjonalnych artystów. Glinka z okolic Bolesławca jest specjalnie preparowana, wygrzewana w piecach, po czym nanoszony jest na wyrób odpowiedni wzór, a następnie pokrywany jest glazurą i ponownie wypiekany w piecach o temperaturze 2.200 Fahrenhaita (1.200 Celsjusza)”.

Polska ceramika w Teksasie

PolMedia w Seguin
PolMedia w Seguin

A co wspólnego z tymi wyrobami z Bolesławca ma Teksas, a ściślej biorąc: Seguin? Otóż pewna bardzo przedsiębiorcza rodzina Polaków przybyłych do Teksasu z Chicago, doceniając piękno polskich wyrobów z Bolesławca, uruchomiła sprzedaż tej ceramiki w Seguin. Działają poprzez firmę “PolMedia”, sprzedając głównie poprzez internet i to na całe Stany Zjednoczone. Można jednak do nich przyjechać i osobiście doświadczyć zgromadzonego tam piękna wykonanego rękami polskich artystów. To niedaleko od zjazdu z autostrady I-10 w okolicy starego wodnego młyna w Seguin.

Kilka słów od nas

Współautorki artykułu z właścicielem firmy
Współautorki artykułu z właścicielem firmy

O istnieniu firmy “PolMedia” dowiedziała się nasza reporterka  Ewa przez przypadek, kiedy przyglądała się internetowej ofercie Groupon’a. Coś ją tknęło, zapisała adres, numer telefonu i… pojechaliśmy tam razem zobaczyć to miejsce w Seguin. Okazało się, że firma mieści się w wiejskiej okolicy Seguin, daleko od większych zabudowań. Byliśmy trochę zdziwieni, no bo kto otwiera biznes z dala od możliwości dojazdu klienta. Zrozumieliśmy to, dowiadując się, że prowadzą głównie biznes przez internet. Po dojeździe pod wskazany adres widać dość duży, pomarańczowy budynek z umieszczonym obok wejścia logo “PolMedia”. Weszliśmy do środka i przywitał nas młody człowiek – jak się potem okazało – członek rodziny. Ekspozycja sklepowa (bo jest takowa) zajmuje pierwszą, mniejszą część z wystawionymi na półkach setkami pięknych wyrobów. W drugiej części znajduje się bardzo obszerny magazyn z nieprzebraną ilością gotowych do wysyłki produktów. Na półkach można zobaczyć wyroby zupełnie użytkowe, jak talerze, półmiski, kubki, kawowe komplety czy sztućce (tak, sztućce z ceramicznymi uchwytami) a także ozdobne wieszaki, zegary, świeczniki czy bombki choinkowe.

I jeszcze “PolMedia” o sobie

Ceramika z Bolesławca na półkach w Seguin
Ceramika z Bolesławca na półkach w Seguin

PolMedia pisze: “Polmedia jest największym dystrybutorem ceramiki polskiej w świecie. Mamy 12.000 stóp kwadratowych magazynu w Seguin, w Teksasie a w nich około 38.000 różnych kombinacji kształtów i wzorów polskiej ceramiki. Nie tylko zapewniamy najlepszy wybór, ale oferujemy również bezpłatną wysyłkę do klientów detalicznych i bezproblemowe zwroty. Istniejemy na rynku od 1991 roku i jesteśmy dumni z usług dla naszych fantastycznych klientów. Sprowadzamy tylko najlepszą “Jakość 1″ kamionki. Możesz być zdziwiony za każdym razem, kiedy zrobisz zakupy u nas”.

My jesteśmy zdziwieni tym, że tak mało Polonii wie o tej firmie. Zachęcamy, pojedźcie tam i przekonajcie się sami…

Nowiny Teksaskie życzą “PolMedia” wielu sukcesów a jednocześnie dziękują za szerzenie polskiego imienia w Teksasie i całym USA w formie autentycznych dzieł sztuki z Bolesławca. Dziękujemy również za rozmowę i udzielenie nam obszernych informacji.

Kontakt z PolMedia: 425 Still Meadow Rd., Seguin, TX 78155  Telefon: 888-765-6334  

Website: http://www.artisanimports.com/

[ready_google_map id=’3′]

GALERIA ZDJĘĆ:

Obserwuj Editor:

Ostatnie wpisy
Komentarze zostały wyłączone.