» » » Stan Borys w San Antonio – relacja z koncertu

Stan Borys w San Antonio – relacja z koncertu

wpis w: Event, Koncert | 0

W polskiej społeczności San Antonio doszło do wydarzenia niemal epokowego, ponieważ po raz pierwszy od ponad 20 lat zorganizowano w Klubie Polskim występ polskich artystów. 

Koncert składał się z dwóch części: w pierwszej części, jako support wystąpiła Ela Polis mieszkająca w niedalekim Boerne, natomiast w drugiej częsci wystąpił znany dobrze polskiej i amerykańskiej publiczności Stan Borys, właśnie odbywający swoje kolejne tourne po USA.

Właściwie przed samym koncertem była jeszcze jedna część, konsumpcyjna. Stało się już tradycją, że Klub Polski w San Antonio dobrze karmi swoich bywalców, i tak było tym razem. Kolacja a po niej domowe ciasta. Po sutym posiłku i krótkiej przerwie, około 7PM rozpoczęła się pierwsza część.

Na scenę w strumieniach świateł weszła sama artystka. Piosenkarce akompaniował tutejszy gitarzysta Javier Villanueva, który z powodów technicznych musiał usiąść ze swym instrumentem pośród publiczności. Miałem wrażenie, że to nie było dobre, bo wykonawczyni była jakby osamotniona. No, ale potem już poszło… W końcu Ela Polis ma już za sobą doświadczenie koncertowe i widać, że lubi kontakt z publicznością.

Ela Polis zaśpiewała trzy piosenki ze swojej autorskiej płyty „Zwierze”. Wszystkie piosenki do swej płyty artystka napisała sama, co więcej – ona sama tworzy do swoich piosenek muzykę. Przed każdą piosenką Ela tłumaczyła teksty piosenek, by nie polskojęzyczni goście mogli zrozumieć, co ma do przekazania. Nastrojowe piosenki Eli Polis wprowadziły widownię w dobrą atmosferę. Ela Polis zakończyła swój występ piosenką „Latawce”. Po występie otrzymała gromkie brawa i duży bukiet kwiatów!

Po krótkiej przerwie na scenę wskoczył (dosłownie!) Stan Borys. Rozmawiałem z częścią publiczności w przerwie między występami, pytając, co pamiętają z twórczości Stana Borysa i część z nich ze zmartwieniem odpowiadała, że nie wie, co odpowiedzieć. Ciekaw więc byłem reakcji publiczności… Swój występ Stan Borys rozpoczął od swoich nowszych utworów, w tym z najnowszej płyty „Ikona” (2014). Publiczność wsłuchiwała się, chłonąc nastrojową muzykę i poetyckie strofy.

Nadszedł jednak ten moment, kiedy Stan Borys zaśpiewał „Spacer dziką plażą”, „Anna”, a potem „Jaskółka”. Obserwowałem jak publiczność – jak za dotknięciem magicznej różdżki – ożywia się, a po chwili prawie cała sala kołysze się w rytm muzyki i śpiewa razem z artystą! No i od tego momentu już sala była jego. „Stokrocie” z nowej płyty podbiły publiczność do końca.

Stan Borys potrafi sterować emocjami, swoimi i publiczności. W pewnym momencie koncertu przerwał śpiewanie i recytował poezję Cypriana Kamila Norwida, by potem znów podnieść temperaturę swoimi piosenkami. Trzeba przyznać, że ma dobry kontakt z publicznością… I czuje się, że śpiewa tak, jakby to był najważniejszy koncert w jego karierze.

Nad całością koncertu czuwała partnerka Stana Borysa, piękna Anna Maleady. Wraz z przyjaciółmi sterowała wyborem podkładu muzycznego, a nad dźwiękiem pracował Piotr Kukliński (brat Ewy Kuklińskiej).

Koncert zakończył się potrójnym bisowaniem, a potem były kwiaty, pamiątkowe sombrero dla artysty od polonijnej społeczności i wspólne zdjęcia. Zarząd Polish American Center wręczył piosenkarzowi pamiątkowy dyplom uznania. Stan Borys podziękował publiczności za to, ze mógł przed nią wystąpić. Po koncercie Stan Borys rozdawał autografy i można było z artystą zamienić kilka słów.

Na końcu imprezy zrobiłem krótką ankietę. Znakomita większość ocen było bardzo pozytywnych. Podobały się wykonania piosenek, stworzony nastrój, kontakt artystów z publicznością.

Podsumowując, czy zatem czas by społeczność polonijna w San Antonio obudziła w sobie potrzebę obcowania ze światem kultury..? Chyba tak. Myślę, ża Zarząd Polish American Center w San Antonio będzie musiał zaktualizować swój – i tak już bogaty – program na ten rok. A zatem do zobaczenia na kolejnym koncercie!

Relację przygotował: Ziggy

A tutaj więcej zdjęć z koncertu (zwróc uwagę, iż są dwie strony galerii) : 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”30″ sortorder=”486,490,488,487,480,489,492,474,476,475,479,470,478,471,491,472,483,485,494,481,484,477,482,473,493″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Obserwuj Editor:

Ostatnie wpisy
Komentarze zostały wyłączone.