» » TU I TERAZ

TU I TERAZ

wpis w: Myśli | 0

Now_200x200Opowiem dzisiaj o tym, jak żyć efektywnie, by nasze życie biegło tak, jak chcielibyśmy, aby ono było przeżyte, a do tego abyśmy naprawdę czuli się wolni! (Freedom!)

Mądrości naszych rodziców często umykają naszej uwadze, lekceważymy je, ale gdy im się przyjrzeć bliżej, mają wiele racji. I rodzice, i ich mądrości… Kiedy byłem dzieckiem, lubiłem się ociągać z wykonaniem poleceń mojej Mamy i kiedy nie chciało mi się czegoś zrobić (miałem właśnie „bardzo ważne rzeczy do zrobienia”), mówiłem: „Dobrze Mamo, za chwilę to zrobię”. Mama wtedy odpowiadała: „Nie ma czegoś takiego jak „za chwilę!”. Nie istnieje. Zrób to tu i teraz!” I miała świętą rację…

Nasze nowoczesne społeczeństwo, czujące się tak bardzo zaawansowane technicznie, jest bardzo ubogie w zrozumienie swojego wnętrza, tego jak naprawdę działa człowiek. Kiedy wchodzimy w dorosłe życie najczęściej kreślimy sobie swoje własne plany na życie. Małżeństwo, rodzina, wykształcenie, kariera zawodowa. Trzeba mieć plan. Każdy chce go mieć, bo jak tu żyć bez planu. To jest dobre. U wielu ludzi tutaj jednak, w tej fazie pojawia się problem, duży problem czasem pozostający przez całe życie. Nauczyli się żyć planami, przyszłością, są w wiecznej fazie planowania.

DLA WIELU LICZY SIĘ TYLKO PRZYSZŁOŚĆ (i czasem jeszcze liczy się to, co było…)

Istnieje spora część społeczeństwa – śmiem twierdzić, że większość – która żyje tylko przyszłością. Jak wygląda dzień takiego człowieka? Kiedy rano wstaje, już w łazience zaczyna się martwić tym, co będzie dzisiaj w pracy. Czy czasem szef dłużej go nie zatrzyma? Czy zdąży po pracy zrobić zakupy? Czy na pewno dostanie obiecany awans? I tak dalej… To tylko takie drobne przykłady, codzienne. Można tutaj dawać setki przykładów i jestem pewien, że odnajdziecie wśród nich też i swoje zmartwienia o to, co może lub nie może się – waszym zdaniem – wydarzyć.

Co to bedzieDo całej masy zdarzeń, które mogą się wydarzyć bardzo często dodajemy myśli o zdarzeniach, które już się wydarzyły. A to myśli o złym szefie, który tak źle mnie dwa lata temu potraktował, a to o ostatnim wyskoku męża, który nie wrócił na noc i nie wiadomo, co robił, gdzie i zkim? Dodajemy do tego własne projekcje, a więc widzimy w naszych myślach tegoż męża np. w objęciach innej, itp.

Przyznacie mi, że w większości naszego czasu żyjemy albo tym co dopiero może być (a wcale nie musi!), albo tym co już dawno było. A gdzie jest tutaj miejsce na życie TU I TERAZ?

TU I TERAZ

YOURVACATION PLANDobra i zła wiadomość dla Was jest taka sama: NIE MA ŻYCIA W CZASIE PRZESZŁYM ANI W CZASIE PRZYSZŁYM. Życie jest tylko TU I TERAZ! Żyć możesz tylko tą chwilą. Tylko obecną chwilą. Tylko wtedy życie się wydarza, właśnie teraz. Nigdy w przeszłości, ani w przyszłości.

Nie możesz sobie powiedzieć: „OK. Mam dobry plan na życie. Będę marzył o nim, nie ma się o co martwić, marzenia się spełniają”. Tak, marzenia się spełniają, ale tylko wtedy, kiedy już po ich sprecyzowaniu, zaczniesz żyć TU I TERAZ i zaczniesz krok po kroku swoje marzenia realizować.

Co to znaczy żyć TU I TERAZ?

Now_150x147Przede wszystkim odrzuć myśli o tym co wydarzyło się w przeszłości. To już się wydarzyło i to już nie powróci. Nie jest ci z tym dobrze, bo pamiętasz coś przykrego, coś co zrobiłeś komuś, albo co ktoś zrobił tobie? WYBACZ. Wybacz sobie i wybacz osobie, która zrobiła Ci przykrośc. Wybacz tak, aby już więcej nie wracać do tej sytuacji. Odczep się (dosłownie) od tej sytuacji i od tej chwili, która już była. Odrzuciłeś to?

Nie możesz być szczęśliwy, żyjąc chwilami, które już się dawno wydarzyły, nawet tymi najlepszymi. Dlaczego? Bo nie da się żyć w przeszłości. Nie mamy takiej możliwości. Nie mamy wehikułu czasu, by tam żyć.

Nie możemy też żyć w przyszłości. Jeszcze nie potrafimy tam żyć z tego samego powodu, nie mając takiego wehikułu, który by nas tam przeniósł. Podejrzewam jednak, że nawet gdybyśmy takim wehikułem dostali się do naszej przyszłości, to dla nas i tak byłaby to wtedy „chwila obecna”.

Zdradzę wam tutaj jedną, bardzo ważną rzecz związaną z przyszłością. Nigdy nic nie jest takie, jak myślisz, że może być. Powiem tu więcej: Nigdy nic nie jest takie, jak Ty myślisz, że jest! (o tym będzie osobny artykuł)

TodayI powiem więcej… Zawsze na pewno to, co jest TU I TERAZ, jest takie, jakie właśnie jest. Nie inne.

Przypomnij sobie swoje różne myśli, kiedy myślałeś o czymś, co może się wydarzyć. Czy na pewno wydarzyło się to, co Ty myślałeś, że się wydarzy? W ilu procentach? A może w ogóle się nie wydarzyło?

Aby być w życiu zadowolonymi z tegoż życia, musimy zacząć żyć tu i teraz, w chwili obecnej. I nie chodzi tylko o zamartwianie się przeszłością i przyszłością, chociaż to bardzo ważne by na co dzień unikać takich myśli. Ważne jest także jaką jakość ma Twoja chwila tu i teraz.

Nie wiesz o czym mówię? To zastanów się przez moment nad wybranym wycinkiem twojego dzisiejszego dnia. Ok, będę fantazjował. Wstałeś dziś rano i już w trakcie jedzenia śniadania twoje myśli ulatywały, krążyły gdzieś, myślałeś i czymś, co dla Ciebie może się wydarzyć. Nie wiem co to mogło być, ale wiem na pewno, że myślami byłeś daleko. Potem wsiadłeś do samochodu (autobusu, pociągu, tramwaju, itd.) i wyjechałeś w podróż do pracy. Ile ci zajęła ta podróz? Godzinę? A może tylko 10 minut? Ile z niej pamiętasz? Połowę tego czasu? Gratuluję! Myślę jednak, że świadomie nie pamiętasz nawet 70% tego czasu. Zgadza się? Zgadza…

To co robiłeś w tym czasie, kiedy nie pamiętasz, jak mijałeś kolejne skrzyżowania i zmieniałeś pasy, jak zjeżdżałeś z autostrady? Czy widziałeś te piękne kwiaty posadzone obok księgarni? Zauważyłeś, że piesi z prawej strony kiwali ci przyjaźnie ręką? Nie..? Gdzie wtedy byłeś? Nie było cię w TU I TERAZ! Byłeś albo w swojej przeszłości, albo w swojej przyszłości! Niestety, dotyczy to większości z nas.

Co takiego jest w nas, że ciągle „uciekamy” z TU I TERAZ? To nasze Ego. To Ono gada przez cały czas do nas, jego „buzia” się nie zamyka. Nasze ego chce cały czas przykuwać naszą uwagę, zabiega o nią. Słyszysz go czasem? Czy może tak się z nim utożsamiłeś, że nawet nie wiesz, że to Ono cały czas gada do Ciebie…

TUITERAZDlaczego to takie ważne, by żyć w TU I TERAZ? Każdy szczegół, nawet maciupki, najmniejszy szczegół w Twoim życiu może się wydarzyć tylko w TU I TERAZ. Nigdy więcej. Nie możesz ożenić się w przyszłości, kiedyś. Nigdy się nie ożenisz, jeśli to zawsze będzie w przyszłości. Nie możesz zjeść kolacji kiedyś, aby nie być głodnym musisz zjeść ją tu i teraz. Nie możesz iść do pracy kiedyś tam, albo powiedzieć sobie – już byłem. Musisz pójśc do pracy tu i teraz, i tu i teraz wykonać swoje obowiązki, bo nie dostaniesz wypłaty.

Zróbcie proszę matematyczny eksperyment. Jak już ustalicie jaki procent waszego dziennego czasu statystycznie “bujacie w obłokach” (myślicie o przeszłości lub przyszłości), to pomnóżcie to przez Wasz wiek a wynik odejmijcie teraz od Waszego wieku. To co Wam wyszło w wyniku odejmowania, to czas jaki prawdziwie przeżyliście… Mało tego jest..? Zmień coś…

Rozumiesz, o co mi chodzi..?

Nie żyj przeszłością. Ona się już wydarzyła.

Nie żyj przyszłością. Ona na pewno nigdy nie będzie taka, jak myślisz.

Żyj TU I TERAZ, bo tylko wtedy możesz zacząć żyć tak, jak sam tego chcesz. W każdej minucie swego życia być świadomym tego.

Freedom_150x150A co to ma wspólnego z wolnością, o której piszę zaraz na początku..?

Żyjąc przeszłością, będąc ciągle zatopionym w myślach o tym co było, lub co będzie, tak naprawdę narzucasz sobie dobrowolnie kajdany. Zostajesz niewolnikiem swojego Ego, jego (nie Twoich!) myśli i jego planów. Realizujesz nie swoje plany i myślisz o nie swoich sprawach. Rządzi tobą twoje Ego…

Ponieważ artykuł ukaże się w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, życzę Ci czytelniku, byś zastanowił się jak żyjesz. Czy jesteś tu i teraz, czy żyjesz tylko tym, co było i tym, co „być może” będzie?

Życzę Ci też, abyś zawsze już żył TU I TERAZ, bo tylko wtedy możesz być prawdziwie wolnym człowiekiem, świadomie kierującym każdą chwilą swego życia.

Envoy

Obserwuj Editor:

Ostatnie wpisy
Komentarze zostały wyłączone.