» » Wielkanocne spotkanie z kulturą !

Wielkanocne spotkanie z kulturą !

wpis w: Event | 0

__Wielkanoc PL 160x107W niedzielę 6 marca w Klubie Polskim w San Antonio odbyło się Wielkanocne spotkanie polonijne. Około godziny 3.00 po południu zaczęli się zjawiać pierwsi goście. Wśród gości byli również emerytowany biskup polskiego pochodzenia Jan Yanta oraz proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej ks. Tadeusz Tabak. Swoją obecnością zaszczyciła nas też President Austin Polish Society, Angelika Firley, która towarzyszyła naszemu głównemu gościowi, Joannie Sokołowskiej-Gwizdka.

Autorki wspaniałych dań
Autorki wspaniałych dań

Gospodynie, czyli wspaniale gotujące panie, były już gotowe z podaniem świątecznych dań. Już od progu pachniało wspaniałym żurkiem, czekały na gości faszerowane jajka i mięsa przyrządzone na różne sposoby. Najpierw jednak President Ania Czupryński poprosiła biskupa Yantę o pobłogosławienie zastawionych stołów i wszystkich obecnych. Obiad okraszony był rozmowami na różne tematy, wspomnieniami Wielkanocnych posiłków w Ojczyźnie i wspólnymi zdjęciami.

Po obiedzie przenieśliśmy się wszyscy do  dużej sali  na prezentacje, która przygotowała  i przedstawiła dla nas pani Joanna Sokołowska-Gwizdka.  Pani Joanna  niezwykle ciekawie i  inspirująco opowiedziała nam o Polskim Teatrze w Toronto, który powstał na początku lat 90-tych – podkreślając, że jest to istotnie ewenement  polskiej kultury emigracyjnej.  Teatr ów jest wciąż prężnym ośrodkiem kultury polskiej, gdyż głównym podłożem większości  spektakli jest literatura polska.

Joanna Sokołowska-Gwizdka opowiada o polskim teatrze
Joanna Sokołowska-Gwizdka opowiada o polskim teatrze

Rodaków  w San Antonio mogłaby zainteresować  na przykład sztuka na temat naszej wybitnej gwiazdy  Poli Negri, którą to ma w repertuarze teatr z Toronto.  Pani Joanna , dzięki swojej prezentacji, niewątpliwie  zaostrzyła nasze apetyty na spotkanie z kulturą teatru.  Poza tym, poprzez ilustracje, anegdoty, wspomnienia i podzielenie się własnym doświadczeniem związanym ze zbieraniem materiałów do książki o teatrze polskim w Toronto, pani Joanna niewątpliwie odmalowała  wyjątkowość  osób, których praca i pasja  dla kultury stworzyły takie „zjawisko”.   Nie wiem jak inni ale ja z niecierpliwością czekam na książke,  żeby poznać  lepiej historię  związaną z teatrem w Toronto.

Myślę, że ta prezentacja bardzo dobrze  „mieściła się”  w duchu „Wielkanocnym” , który przecież dotyczy  odradzania się i powstawania na nowo. Trzeba  umieć  odnawiać swoją kulturę, trzeba ją upowszechniać, żeby być z niej – i z siebie samych – dumnym… i szczęśliwym.  Kultura, jak i wiara, jak i miłość tworzą się  i umacniają przez ciągłe odnawianie.

Życzymy wszystkim  radosnych Świąt Wielkanocnych i bardzo  dziękujemy organizatorom za ciepłe i interesujące spotkanie  w  Polskim Klubie.

Zredagowali: Ela Polis i Ziggy, zdjęciami opatrzyła: Ela Polis

ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA

Obserwuj Editor:

Ostatnie wpisy
Komentarze zostały wyłączone.